نگران ظرف یکبار مصرف محصولاتتان نباشید

zarfineh

تولید ظروف یکبار‌مصرف پلی‌اتيلن ترفتالات (pet)

ظروف یکبار‌مصرف پلی‌اتيلن ترفتالات (PET) برای بسته‌بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از نظر شکل و سایز تنوع بالایی دارند. این ظروف در برابر رطوبت و حرارت دوام زیادی دارند. با وجود ضربه و فشار در فرآیند حمل و نقل به هیچ وجه دچار افت کیفیت نمی‌شوند.

ظروف ساخته شده از پلی‌اتیلن ترفتالات بافت متراکمی دارند و در عین حال بازیافت‌پذیر هستند و می‌توان مجدد آنها را به چرخه تولید و مصرف برگرداند. سبک بودن وزن ظروف جابجا کردن آنها را آسان‌تر کرده است. برای بسته‌بندی مواد خوراکی بهترین گزینه هستند و در تماس با آن هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند. در این مطلب شناخت شما را از این ظروف بیشتر می‌کنیم.

پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) چیست؟

پلی‌اتیلن ترفتالات  (PET) که ساختار اصلی ظروف یکبار‌مصرف را تشکیل می‌دهد یک پلیمر ترموپلاستیک است که خاصیت ارتجاعی دارد و می‌توان آن را به شکل‌های مختلف تبدیل کرد. این ماده که متعلق به خانواده پلی‌استرها است کاربردهای زیادی دارد. خاصیت مکانیکی، شیمیایی و حرارتی PET بالا است؛ بدین ترتیب ظروف ساخته شده در هر شرایطی برای بسته‌بندی مناسب هستند.

پایداری ابعادی مهمترین ویژگی این متریال است. امکان استفاده مجدد از این ترموپلاستیک بازیافت‌پذیر وجود دارد. PET قابلیت تبدیل شدن به شکل پارچه، الیاف، ورق بسته‌بندی را هم دارد‌. انعطاف‌پذیری بالا خاصیت کشسانی آن را افزایش داده است. بی رنگ و شفاف بودن پلی‌اتیلن ترفتالات باعث شده تا ظروف ساخته شده به صورت شفاف باشند. نیمه کریستال بودن یکی از ویژگی‌های مهم این ماده است.

PET به صورت سخت و نیمه سخت تولید می‌شود و می‌توان در ساخت ظروف یکبارمصرف بسته‌بندی به شکل‌های مختلف آن را به کار گرفت. مقاومت آن در مقابل ضربه و حلال‌های شیمیایی و اسیدی بسیار زیاد است. وقتی کارخانه‌ها از این ظروف برای بسته‌بندی مواد خوراکی جامد و مایع استفاده می‌کنند نه تنها حمل و نقل آنها آسان‌تر می‌شود بلکه ماندگاری مواد غذایی هم افزایش پیدا می‌کند.

با این متریال سخت و محکم ظروف به هیچ وجه شکسته نمی‌شوند و تا مقصد سالم و به دور از آلودگی جابجا می‌شوند. برای استفاده از این مواد اولیه نیاز است تا با حرارت دادن آن را ذوب کرد. وقتی پلی‌اتیلن ترفتالات به نقطه ذوب می‌رسد می‌توان آن را درون قالب‌های مختلف ریخت. ویژگی‌های خوبی که PET دارد آن را به گزینه‌ای مناسب برای تولید ظروف یکبار‌مصرف تبدیل کرده است. کارخانه‌ها برای ساخت این ظروف همیشه از متریال درجه‌یک استفاده می‌کنند تا کیفیت کار افزایش پیدا کند.

مزایا و خواص کلیدی پلی‌اتیلن ترفتالات PET

استفاده از پلی‌اتیلن ترفتالات در ساخت ظروف یکبار مصرف مزایای زیادی را به همراه دارد. در اینجا به خواص بیشمار این ماده اشاره می‌کنیم:

 • مقاومت کششی و استحکام بالا اولین خاصیت پلی‌اتیلن ترفتالات که آن را از ps متمایز کرده است. با این مزیت ظروف ساخته شده هم مقاومت بالایی را از خود نشان می‌دهند.
 • سبک بودن PET جابجا کردن آن را آسان‌تر کرده و باعث شده تا در فرآیند تولید سریع‌تر و راحت‌تر استفاده شود.
 • قوی بودن پلی‌اتیلن ترفتالات به دلیل بافت متراکم آن است و به آسانی رطوبت در آن نفوذ نمی‌کند.
 • بهترین مانع برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و گاز اکسیژن و دی اکسید کربن است؛ از این رو برای ساخت ظروف یکبارمصرف بسته‌بندی استفاده می‌شود.
 • PT خاصیت عایق حرارتی را دارد و رنج دمایی آن بین ۶۰ تا ۱۳۰ درجه است.
 • برای بسته‌بندی‌هایی که باید بلوری شکل و شفاف باشند این متریال انتخاب خوبی است و مواد از درون آن به راحتی قابل مشاهده هستند.
 • شکنندگی در این پلیمر وجود ندارد و ظروف به هیچ وجه پاره نمی‌شوند. به همین دلیل می‌توان به جرات گفت که جایگزین خوبی به جای ظروف شیشه‌ای هستند.
 • از دیگر خواص پلی‌اتیلن ترفتالات می‌توان به بی‌خطر بودن آن برای مواد غذایی اشاره کرد. وقتی در ظروف ساخته شده مواد خوراکی نگهداری می‌شوند با این متریال هیچ واکنش منفی نشان نمی‌دهند.
 • خاصیت ارتجاعی این ماده سبب شده تا به هر شکلی تبدیل شود به همین دلیل ظروف یکبار ‌مصرف در بازار شکل‌های متنوعی دارند.
 • برای اینکه ظروف رنگ‌های مختلفی داشته باشند امکان افزودن رنگ به این پلیمر وجود دارد.
 • ماندگاری PET بالا بوده و به علت خاصیت بازیافت‌پذیری می‌توان مجدد از آن استفاده کرد و آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.

 

کاربردهای اصلی پلی‌اتیلن ترفتالات PET

اصلی‌ترین کاربرد پلی‌اتیلن ترفتالات ساخت ظروف یکبار مصرف برای بسته‌بندی مواد خوراکی است‌. کارخانه‌ها از این ظروف ساخته شده استقبال زیادی می‌کنند چون با وجود آنها فرآیند بسته‌بندی سرعت بیشتری پیدا می‌کند. PET در صنعت بسته‌بندی به شکل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظروفی که برای بسته‌بندی کلوچه به کار می‌روند از این جنس هستند که شکل و رنگ‌های متنوعی هم دارند.

سطح کاربری گسترده‌ باعث شده تا سطح تولید این ظروف افزایش پیدا کند‌. امکان چاپ هر گونه تبلیغات روی ظروف بسته‌بندی وجود دارد و به خاطر شفاف بودن مشتریان می‌توانند کلوچه و خوراکی‌های دیگر را به راحتی مشاهده کنند. بطری‌هایی که برای آب معدنی و نوشیدنی استفاده می‌شوند از پلی‌اتیلن ترفتالات ساخته شده‌اند تا در برابر نفوذ رطوبت و آب مقاوم باشند.

از کاربردهای دیگر PT می‌توان به تولید نوارهای پلاستیکی اشاره کرد که مقاومت مکانیکی آنها بالا است. تولید ظروف یکبار‌مصرف با این پلیمر نیاز کارخانه‌های بسته‌بندی مواد غذایی را تا حد زیادی برطرف کرده است. بهداشتی بودن ظروف این امکان را فراهم کرده تا انواع مواد خوراکی داخل آن ریخته شود.

برای تولید این ظروف پرکاربرد پلی‌اتیلن ترفتالات به روش‌های مختلف به کار گرفته می‌شود. بازیافت‌پذیری شرایط را برای تولید بهتر کرده و امکان بازگشت مجدد ظروف به چرخه مصرف را فراهم ساخته است. PET ها به صورت ۱۰۰ درصد قابل بازیافت هستند و هیچ اثر مخربی از آنها در طبیعت باقی نمی‌ماند.

برای استفاده مجدد از این ظروف نیاز است تا پس از جمع آوری به خوبی شسته و پلیمر به کار رفته در آنها به تکه‌های کوچکتر خرد شود. با انجام اصلاحات شیمیایی روی این محصولات ناخالصی آنها حذف شده و دوباره قابل استفاده می‌شوند. این می‌تواند هزینه تولید را تا حد زیادی کاهش دهد چون نیازی به تامین مجدد مواد اولیه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی در واتساپ
تماس با ما