نگران ظرف یکبار مصرف محصولاتتان نباشید

zarfineh

ظروف یکبار‌مصرف پلی‌ استایرن (ps)

معرفی انواع پلی‌استایرن بکار رفته در ظروف یکبار‌مصرف

پلی‌استایرن به سه شکل مختلف در صنعت استفاده می‌شود که به صورت مجزا به معرفی آنها می‌پردازیم:

پلی‌استایرن با کاربرد عمومی یا پلی استر بلورین ( GPPS)

شکل اول آن پلی‌استر بلورین است که با کاربرد عمومی در دسترس قرار می‌گیرد. این پلی‌استر معمولی شفاف است که برای ساخت ظروف شیشه‌ای و شفاف بهترین گزینه است. پلیمر کریستالی درجه سختی بالایی دارد و شکننده است. قیمت ارزان این ماده زمینه را برای تولید بیشتر ظروف یکبار مصرف فراهم کرده است‌.

Gppsیک پلاستیک جامد است که با حرارت بالا ذوب می‌شود و می‌توان آن را با شکل‌های مختلف اجرا کرد. ساختار این ماده به صورت گلوله‌‌های ریز است. براق و روشن بودن آن باعث شده تا ظروف شیشه‌ای و براق و در عین حال سخت و محکم باشند.

پلی استایرن بلورین استحکام کششی و خمشی بالایی دارد و با کشش زیاد به هیچ وجه افت کیفیت پیدا نمی‌کند. مقاومت ظروف ساخته شده با این متریال در برابر آب و مواد شیمیایی زیاد است. امکان افزودن رنگ به پلی استایرن وجود دارد و می‌توان ظروفی رنگی را تولید کرد.

 

پلی استایرن انبساطی ( EPS)

پلی‌استایرن انبساطی با نام اختصاری EPS به بازار معرفی می‌شود. این ماده منبسط شده دارای دانه‌های ریزی است که ساختار اصلی آن را تشکیل می‌دهند. این نوع قابلیت پردازش دارد و در برنامه‌های بسته‌بندی به طور گسترده استفاده می‌شود. در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد و به عنوان بهترین عایق حرارتی معرفی می‌شود.

برای تولید ظروف بسته‌بندی این ماده بهترین انتخاب است‌. پلیمر انبساطی رنگی سفید دارد و در فرآیند تولید می‌توان رنگ‌های دیگری هم به آن اضافه کرد. ظروف ساخته شده با این ماده به دليل عایق حرارتی بودن برای بسته‌بندی مواد گرم گزینه خوبی هستند.

پلی استایرن مقاوم به ضربه ( HIPS)

این ترموپلاستیک دارای مقاومت ضربه‌ای بالایی است؛ بنابراین ظروف ساخته شده با این متریال در مقابل فشار و ضربه استحکام لازم را دارند. ساختار اصلی این پلی‌استایرن از ۵ تا ۱۰ لاستیک تشکیل شده به همین دلیل ضخامت لازم را دارا می‌باشد. این پلیمر اقتصادی و فراگیر با پایداری ابعادی خوبی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

از ویژگی‌های مهم این پلی‌استایرن می‌توان به انعطاف‌پذیری بالای آن اشاره کرد که قابلیت تبدیل شدن به شکل‌های مختلف را دارد. با ذوب کردن HIPS در حرارت بالا به راحتی قالب‌گیری می‌شود. براقیت این ماده زیاد بوده و در تولید ظروف یکبار مصرف شفاف نقش پر رنگی دارد.

پلی‌استایرن قابلیت رنگ‌پذیری دارد و می‌توان آن را با افزودنی‌های مختلف ترکیب کرد. ماشین کاری این متریال آسان بوده و قیمت مناسبی هم دارد؛ به همین دلیل امروزه در تولید ظروف یکبار مصرف بیشتر از مواد دیگر استفاده می‌شود. برای اینکه ظروف استحکام لازم را داشته باشند نیاز است تا در ساختار اصلی آنها این ماده استفاده شود.

موارد مصرف پلی‌استایرن

پلی‌استایرن با سطح کاربری گسترده‌ به بازار معرفی شده و توانسته در تولید انواع ظروف یکبار‌مصرف نقش پر رنگی داشته باشد. در هر سه نوع این ماده شما شاهد ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستید که باعث می‌شود تا ظروف بسته‌بندی کیفیت بالایی داشته باشند. از کاربردهای اصلی پلی‌استایرن بلوری می‌توان به تولیدظروف یکبارمصرف برای بسته‌بندی مواد اشاره کرد.

در قالب‌گیری تزریقی هم کاربرد زیادی دارد. بیشترین مصرف پلی‌استایرن در صنعت دارویی، بسته‌بندی و اپتیک است.قیمت مناسب سرویس قابل تماس بودن با مواد غذایی اصلی‌ترین دلیل استفاده از این ماده برای تولید ظروف یکبار مصرف بسته‌بندی است. با این متریال فرایند تولید آسان بوده و طلوع قابلیت بازیافت شدن را دارند.

درجه سختی بالا این امکان را فراهم کرده تا ظروف از مواد درون خود به خوبی محافظت کنند. شفاف بودن پلی‌استایرن و مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی سبب شده تا از ظروف در صنعت دارویی و بهداشتی هم استفاده کنند. پلی‌استایرن‌ انبساطی بهترین عایق حرارتی و برودتی است و می‌تواند در صنعت بسته‌بندی به خوبی از مواد محافظت کند.

تمام فوم‌های بسته‌بندی و یخدان‌ها به کمک این ماده تولید می‌شوند. ویژگی‌های خوبی که پلی‌استایرن دارد آن را به بهترین متریال برای ساخت ظروف یکبار مصرف تبدیل کرده است. سبک بودن ظروف حمل و نقل آنها را آسان‌تر کرده و سبب شده تا فرایند بسته‌بندی هم در کمترین زمان انجام شود. پلی‌استایرن HIPS  هم مصارف مختص به خود را دارد.

سخن پایانی

در ساخت ظروف یکبارمصرف برای بسته‌بندی مواد خوراکی جامد و مایع این محصول بهترین گزینه بوده و مانع از افت کیفیت مواد خوراکی می‌شود. تجدیدپذیر بودن ظروف یک مزیت مهم محسوب می‌شود و می‌توان دوباره آن‌ها را به چرخه تولید بازگرداند. برای بسته‌بندی داروها و لوازم بهداشتی هم این ظروف ساخته شده بهترین عملکرد را دارند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی در واتساپ
تماس با ما